Skip to content
Ana Sayfa Fare ilaçlama
Fare ilaçlama
Kemirgen İlaçlama PDF Yazdır e-Posta
Haşere ve Kemirgen Kontrolü - Haşere Kontrolü

Kemirgen Kontrolünün Önemi:

Fare ve sıçanlar taşıdıkları 36 farklı hastalık etmeni ile insanların sağlığını tehdit eden bir başka vektör grubudur. Bu hayvanların, sürekli uzayan dişlerini kısatmak ve yiyecek maddesine ulaşmak için önüne gelen her şeyi kemirmeleri ve bunun sonucu olarak yarattıkları ekonomik zararlar da, mücadelerini gerekli kılan nedenlerden biridir. Fare ve sıçanların taşıdıkları hastalıklar arasında besin zehirlenmes, tifüs, kuduz, beyin iltihabı, menenjit, bağırsak parazitleri, toxoplazmoz gibi hastalıklar sayılabilir.

 

 

Çatı Sıçanı :

Gemi faresi olarakda bilinir. 16-20 cm boyuda, 150-250 gr ağırlığındadır. Gri-siyah arasında değişenrenklerde olabilmektedir. İnce gövdesi büyük kulak ve gözleri, sivri burnu ve vücudundan uzun kuyruğu vardır. Tırnaklamayı sever. Binalarda çatı, kiriş boru gibi yüksek yerlerde bulunur. Sebze ve meyve yer. Yılda 4-7 kere doğurur. Her doğumda 4-8 yavru dünyaya getirir. Yavrular 2-3 ayda cinsel olgunluğa erişip üremeye başlarlar.

 

Norveç Sıçanı:

Lağım sıçanı olarakda isimlendirilen bu kemirgen, kanalizasyon sistemlerinde ve toprakta açtığı oyular içinde yaşar. Et ve tahıl ürünlerini çok sever, ikisi bir arada olunca eti tercih eder. 18-25 cm boyunda, 300-600 gr ağırlığında olabilen bu türün küçük kulak ve gözleri, küt bir burun ve iri bir vücudu vardır.

Ev Faresi:

Çok hızlı ürediklerinden 0.5 cm. genişliğindeki çok küçük yerlerden geçebildiklerinden, binalarda en sık rastlanan kemirgen türüdür. 6,9 cm boyunda, 12-30 gr ağırlığında, gri renklidir. Büyük kulak ve küçük gözleri vardır. Tahılı severler, Duvar gibi düz yerlere rahatlıkla tırmanabilirler. 1-1.5 aylıkken doğurmaya başlarlar. yılda8 kere ve her seferinde 4-7 yavru doğururlar.

 

 

Hizmetlerimiz hamam böceği, karınca, tahta kurusu, kumaş haşereleri ve ara sıra istila edenler (akrep, örümcek, kırkayak, çıyan, kulağakaçan, yer kınkanatlıları, tespih, top böceği, vs...) gibi yürüyen haşerelerin kontrolünü kapsar. Haşere kontrol uzmanımız olarak GELİŞİM hizmet kapsamı dışında kalan herhangi bir böcek sorununda, öneri ve tavsilerde bulunur.