Gün içerisinde tüketilen ekmek, pasta, poğaça, simit, pide, açma gibi birçok sevdiğimiz besinin üretim yeri fırınlardır. Fırınlar hayatımızın bu denli içerisinde olduğu için fırınların temizliği oldukça önemli bir konudur. Herkes her gün evine en az bir tane ekmek almaya gayret gösterir. Alınan ekmek eğer hijyen koşullarının sağlandığı bir fırından alınmış ise alan kişi ve ailesi için herhangi bir sorun oluşmaz. Ancak yeterli temizlik koşulları sağlanmayan fırınlarda üretilen pasta, ekmek, poğaça gibi unlu mamuller insan sağlığı için oldukça büyük tehlikelere yol açabilir. Alışveriş yapılan fırının mutfağının temiz olması bu açıdan oldukça önemli bir konudur. Kimse yediği besin ile kendisinin ve ailesinin hayatını tehlikeye atmak istemez.

Böcek, kemirgen ve haşere gibi canlılar sıcak ortamlarda yaşamayı tercih ederler. Fırınlar bu canlılara hem istedikleri sıcak ortamı sağlarlar hem de fare, böcek gibi canlıların neredeyse hiç çaba sarf etmeden fırınlarda besin maddesi bulması oldukça kolaydır. Bu sebep ile özellikle yeteri kadar temizliğine özen gösterilmeyen fırınlar böcekler, kemirgenler ve diğer haşereler için oldukça güzel yaşam alanlarıdır. Ancak hemen hemen her gün birçok insanın evine ekmek, pasta, simit gibi unlu mamuller alıp götürdüğü bu ticarethaneler temiz tutulmadığı takdirde insan hayatı için çok büyük tehlike taşımaktadır.

Fırın ilaçlama konusunda en önemli, en çok dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Fırın ilaçlama hizmeti asla şakaya alınmamalı, aksine tamamen uzman bir ekip tarafından, tamamen uzman ekipmanlar ve ilaçlar kullanılarak yapılması gereken bir işlemdir.