Kullanıma hazır olan, önceden paketlenmiş ürünlerin, depolandığı bölgede yoğun haşere sorunları yaşanabilmektedir. Bu sorunun önüne yalnızca periyodik ilaçlama yöntemleri ile önüne geçilebilir. İlaçlama yöntemi haşerelerin yoğunluğuna ve çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Özellikle istila olan mekanlarda, haftalık veya 15 günlük uygulamalar yapılmalıdır. Yoğunluk süreci sona erdiğinde aylık programlar kesintisiz sürdürülmelidir.

Marketin hijyenik olmaması birçok sağlık sorunu ortaya çıkarmaktadır. Alışveriş için gelen kişiler hijyenik olmayan bir ortamda farklı virüslere ve organizmalara maruz kalarak hastalanabilirler. Bu sebep ile marketin hijyenik olmasını sağlamak büyük önem teşkil etmektedir. Hijyenik bir ortam yaratılması için çeşitli işlemler mevcuttur. Bu işlemlerden biri de market ilaçlamadır. Bu işlem markette özellikle depolama alanlarında bulunan her türlü haşere oluşumunu engellemekte ve oluşmuş olan bir durumu yok etmek için kullanılmaktadır. Market sahipleri ne büyüklükte bir işletmenin sahibi olursa olsun bu işlemi yapmalıdır ve tedbirini almalıdır.

Market ilaçlama işlemi küçümsenecek ve önemsiz olarak görülecek bir durum değildir. Market sahipleri bu işlemi yapması için anlaştıkları firmaları gerekli araştırmaları yaparak tercih etmelidir. Profesyonel olmayan kişi ya da firmalar tarafından yapılacak olan ilaçlama, hem market için hem de markete gelen kişiler için daha büyük sorunlar teşkil etmektedir. İşlem yapılırken duruma uygun ilaç türü kullanılmalı ve markette ya da depoda bulunan ürünlere zarar vermemelidir. Özellikle ilaçlama yapılan alan yiyecek, içecek gibi temel gıda ürünlerinin bulunduğu bir alanda ise ekstra özen gösterilmelidir. Bu alanlar ilaçlanırken yapılacak yanlış ya da hatalı bir uygulama ile o ürünü alıp kullanacak kişi ya da kişiler için önemli sağlık sorunları yaratabilir hatta ölüm ile sonuçlanacak ciddi ve istenmeyen durumlara yol açabilir. İlaçlama işleminin nasıl yapıldığı ne kadar önemli ise yapılma zamanı da bir o kadar önemlidir. Çünkü zamanında yapılmayan ve ya zamanında müdahalede bulunulmayan durumlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.